GODIŠNJI SUSRET TRAJNE FORMACIJE DJELATNIKA KATOLIČKIH ŠKOLA
Autor: Ivana Sučić, 13. 3. 2023.
Ovogodišnji stručni skup Trajne formacije djelatnika katoličkih škola u Republici Hrvatskoj u organizaciji Nacionalnog ureda Hrvatske biskupske konferencije za katoličke škole i Agencije za odgoj i obrazovanje održao se u Vodicama i Šibeniku, a domaćin je bila Katolička osnovna škola u Šibeniku.
Susret je započeo u petak 10. ožujka misnim slavljem za petstotinjak sudionika u katedrali svetog Jakova u Šibeniku. Slavlje je predvodio požeški biskup i predsjednik Vijeća HBK za katolički odgoj i obrazovanje Antun Škvorčević. Koncelebrirao je šibenski biskup Tomislav Rogić, umirovljeni šibenski biskup Ante Ivas, te još dvadesetak svećenika koji djeluju po katoličkim školama u Republici Hrvatskoj. U prigodnoj homiliji biskup Škvorčević naglasio je kako katoličke škole nemaju svrhu u samima sebi nego su one u službi čovjeka. Djelatnici škola bi trebali rasti u dimenzijama Kraljevstva nebeskog. To znači da ako razmišljamo profitno o svome zvanju onda se nalazimo u suprotnosti s onime što je smisao Crkve i katoličkih škola., kazao je biskup Škvorčević (izvor: https://www.sibenska-biskupija.hr/).
Nakon svete mise, djelatnici katoličkih škola posjetili su Katoličku osnovnu školu u Šibeniku gdje su ih srdačno dočekali njezini djelatnici. Program je svečano započeo pjevanjem himne u izvedbi školskoga zbora nakon čega su uslijedili pozdravni govori. Sve okupljene pozdravio je domaći biskup, mons. Tomislav Rogić, a nakon njega i biskup u miru, mons. Ante Ivas koji je osnovao Katoličku osnovnu školu u Šibeniku. Prigodne riječi pozdrava uputio je i biskup Antun Škvorčević te ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje Dubravka Brezak Stamać. Učenici dramske skupine izveli su humorističan scenski prikaz Važno je zvati se Josip te su zajedno sa školskim zborom i njihovom izvedbom pjesme Cetina zaokružili tu svečanu i posebnu večer.
Idući dan je u Vodicama, u hotelu Imperial započelo stručno usavršavanje djelatnika katoličkih škola na temu Sadašnjost i budućnost katoličkih škola – stanje, izazovi i perspektiva. Govorilo se o katoličkim školama u svijetu, stereotipima i predrasudama o katoličkim školama te o primjerima dobre prakse vezanim uz prepoznatost katoličke škole u lokalnoj i župnoj zajednici te Erasmus. U popodnevnim satima, u Katoličkoj osnovnoj školi u Šibeniku održalo se čak 19 radionica, a najveći broj zainteresiranih privukla je radionica Biti dobri duh škole u kojoj se razgovaralo o tome kako svatko od djelatnika katoličkih škola može imati veliku ulogu u izgradnji identiteta katoličke škole. Biti dobri duh škole podrazumijeva pristupačnost, spremnost na pomaganje, široki osmijeh upućen svakom djelatniku i učeniku, suosjećanje te širenje pozitivnog ozračja.
Za djelatnike naše škole te za djelatnike Klasične gimnazije Ivana Pavla II. u nedjelju je organizirana i duhovna obnova koju je predvodio vikar Šibenske biskupije Marinko Mlakić. Noseći u sebi mir, radost i blagoslov, nakon duhovne obnove zajedno smo se uputili na svetu misu u župnu crkvu sv.Križa u Vodicama, a nakon molitve imali smo zajednički objed pri kojemu smo se još više međusobno povezali, razmijenili iskustva te puni blagoslova i zahvalnosti sa sobom u Zadar ponijeli lijepe uspomene radosno iščekujući sljedeći susret.