DABAR

Dabar je više od natjecanja, Dabar je izazov!

Republika Hrvatska je od 2016. godine uključena u međunarodnu inicijativu Bebras (Dabar) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja, a od 2016. u izradi zadataka sudjeluju i hrvatske učiteljice i učitelji.

Dabar se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu kojom se potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga “Suradnici u učenju” uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Natjecanje se organizira u pet kategorija:

1. MikroDabar za učenike 1. i 2. razreda OŠ,
  2. MiliDabar za učenike 3. i 4. razreda OŠ,
  3. KiloDabar za učenike 5. i 6 razreda OŠ,
  4. MegaDabar za učenike 7. i 8. razreda i
  5. GigaDabar za učenike svih razreda srednje škole.

Neovisno o kategoriji, učenici rješavaju 12-15 izazovnih zadataka uz vremensko ograničenje od 45 minuta.

Prvo natjecanje Dabar u Hrvatskoj održano je u studenom 2016. s 5624 sudionika. Već sljedeće godine interes za sudjelovanjem u natjecanju je pokazalo više od 430 škola a sudjelovalo je 15247  učenika u svih 5 kategorija. 2019. godinu sudjelovalo je 24769 natjecatelja, a 2020.g  36 491 natjecatelj!

Dabar  se organizira svake godine početkom studenog, a prijave za sudjelovanje otvaraju se, u pravilu, 1. listopada. Svaku školu sudionicu Dabra prijavljuje jedna odgovorna osoba popunjavajući prijavni obrazac.

Pročitajte Pravilnik natjecanja i pripremite se za sudjelovanju na Dabru uz zadatke na Vježbalištu i virtualnoj učionici PseudoDabar na sustavu MOOC te virtualnoj učionici PseudoDabar u sustavu Loomen.

Pozivamo vas da pratite sve informacije na portalu ucitelji.hr i Facebook stranici „Suradnici u učenju“.

Zadatci s prošlih natjecanja:

Dabar 2016   Dabar 2017   Dabar 2018   Dabar 2019   Dabar 2020

Dabar 2021